Barla Platformu Başkanı Said Yüce, Diyanet İşleri Başkanlığına Risale-i Nur’un aslına uygun şekilde yayınlama görev ve yetkisini veren düzenleme ile ilgili olarak, “Bediüzzaman’ın vasiyeti gerçekleşmiştir” dedi ve “Yasaklanıyor, tekelleşiyor” şeklindeki ifadeleri “eserleri tahrif edenlerin ve bunlar üzerinden menfaat sağlayanların hezeyanı” olarak niteledi.

Yeni Akit gazetesinin sorularını cevaplandıran Said Yüce, özetle şunları söyledi:

“Hükümetin hazırladığı, Sayın  Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan kararname Risale-i Nur’ların yayınlanmasını engellemiyor. Bilakis “eserin aslının muhafazası ve topluma sıhhatli bir şekilde ulaştırılmasını” garanti altına alıyor. Bununla da kalmıyor. Diyanet İşleri Başkanlığına devredilen bu yetki, aslına uygun basan herkese basma ve yayma yetkisi de veriyor. Bu husus kararnamede gayet açıkken “yasaklanıyor, tekelleşiyor” gibi ifadeler bu eserleri tahrif edenler, ya da bunlar üzerinden menfaat sağlayanların hezeyanlarıdır. Samimi ve masum insanları aldatma çabalarıdır.

“CHP bu uygulamayı Anayasa Mahkemesine taşıdı. Kurulduğu günden beri din ve dine ait her şeyin karşısında ve aleyhinde olan CHP’nin Risale-i Nur’larla ilgili bütün tasarruf ve icraatları yasaklamak ve eziyet etmek şeklinde olmuştur. 90 yıllık arşivler buna şahittir. Cumhuriyet arşivleri, özellikle tek parti ve darbe dönemlerinde Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanlarının dini eserleri yasaklama, toplatma ve imha etme karalarıyla doludur.

“İlk defa bir Cumhuriyet hükümeti İslam dünyasının ve Türkiye’nin medar-ı iftiharı olan nadide bir Kur’an tefsirini “memleket kültürü için önemi haiz” eser kabul ederek topluma ulaştırılması kararı almıştır. Dinini seven, kalbinde zerre kadar iman olanlar bu karardan sevinç duymalıdır. Suçlara karşı kalplere  manevi yasakçı yerleştiren ve asayişin manevi bekçisi olan iman hakikatlerini ders veren Risale-i Nur’ lara devletin sahip çıkması yapılması gereken bir uygulamaydı.

“Nitekim eser müellifi Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri de eserlerinde bir çok yerde “devletin ve hükümetin himaye etmesi ve sahip çıkmasını” istemiştir. “Hükümet beni tam himaye ve bana yardım etmek, milletin maslahatına ve vatanın menfaatine çok lüzumu varken… ” demiş, Diyanete de “Onlar sizin hakiki malınızdır. Sahip çıkın, himaye edin, muhafaza edin” diyerek, talebelerine bu isteğinin yerine getirilmesi için çalışmalarını vasiyet etmiştir. Çok şükür bu vasiyet gerçekleşmiştir.”

1 YORUM

  1. Said Yüce abimizden ümit Şimşek abimizden RABBIM ebedi razı olsun hakki ve hakikati soyleyen dilinize sahip her daim dualarimiz sizinle tahrifatcilar düşünsün artik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız