Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Noel ve yılbaşı eğlenceleriyle ilgili olarak, “Hiç kimse Pagan kültürüyle, tüketim kültürünü; haz ve eğlence kültürüyle birleştirerek çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürünü meydana getirmesinin doğru olduğunu söyleyemez” dedi.

Görmez, yapımı iki yıl süren Altındağ İlçe Müftülüğü yeni hizmet binasının açılışını Başbakan eski Yardımcısı Ankara Milletvekili Emrullah İşler ile birlikte yaptı.

Sözlerine iki gün sonra idrak edilecek Mevlid Kandili’ni kutlayarak başlayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “İki gün sonra Mevlid Kandilini idrak edeceğiz. Bu vesileyle hepinizin kandilini tebrik ediyorum. Efendimiz, 14 asır önce dünyayı teşrifleriyle nasıl ki bütün insanlığı karanlıklardan rahmete kavuşturdu, Mevlid Kandilinin de yeniden ülkemizi, milletimizi, İslâm âlemini ve bütün insanlığı rahmete, şefkate, yeniden vicdana, erdeme ve ahlâka kavuşturmasını diliyorum” dedi.

Basın mensuplarının program öncesi gündeme ilişkin soruları üzerine Başkan Görmez, şu açıklamayı yaptı:

“Bugün aynı zamanda bir yılı geride bırakacağız. Milâdi takvime göre 2014 yılını geride bırakıp yeni bir yıla gireceğiz. Her sene bu mevsimde toplumda bir tartışma yaşanır. Bu tartışmayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı en küçük bir imada bulunduğunda hutbesinde, vaazında bir cümle sarf ettiğinde o da tartışma konusu olur. Gönül ister ki, her sene bu mevsimler geldiğinde bu tartışmayı yapmak yerine iç içe geçmiş insanlıklarımızı sorgulamaya fırsat veren bir milat olsun her yılbaşı.

Şunu açıkça ifade etmek isterim, Diyanet İşleri Başkanlığı müftüleriyle, imamlarıyla, vaizleriyle şefkatli, dostça tavsiye ve nasihatlerini yapmaya devam eder. O da şudur:

Hiç kimse pagan kültürüyle, tüketim kültürünü; haz ve eğlence kültürüyle birleştirerek çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürünü meydana getirmesinin doğru olduğunu söyleyemez. Bütün bunları da Noel, çam ağacı, kumar, içki, spor toto, loto gibi insanı kendisinden ve Rabbinden uzaklaştıran davranışlarla birleştirerek toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşması karşısında, Diyanet İşleri Başkanlığı daima bunun doğru olmadığını şefkatli bir şekilde topluma ifade etmeyi, dostça uyarısını yapmaya devam eder. Pagan kültürü, tüketim kültürü, haz ve eğlence kültürüyle birleşerek gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürü meydana getirmesinin doğru olmadığını söylemeye biz devam ederiz. Bunun Noel ve çam ağacı gölgesinde yapılması, hiçbir dine ve inanca göre doğru olduğunu ortaya koymaz.”

Açılış programına katılan vatandaşlara Altındağ İlçe Müftülüğü Kur’an-ı Kerim hediye etti.

1 YORUM

  1. siz müspet bir insansınız sayın diyanet işleri başkanımız.yalnız bu nasıl bir hukuktur ve mantıktır içki kumar totoydu lotoydu bunların hepsini devlet organize edip vergisinini alıyor.yani ben vatandaş olarak anlamak istiyorum .sizin bu şevkatli ifadelerinizle halk bundan vazgeçecek ve devlette o zamanmı bu işleri bırakacak siz buna inanıyormusunuz .50 trilyon eski türk lirası piyongo organize eden m.p i nereye bağlı çalışıyor.sevdiğim ve oy verdiğim bir devlet başkanım var .sigarayada acayip gıcık.fakat aynı şekilde sigarada vergili.ve fiyatı pahalı tutulup kaçak sigara alabildiğince satılıyor .kim kazanıyor malum.daha birsürü çarpıklık.30 küsür sefer hırsızlık yapmış bir insan sokakta gezebiliyor.acillen pansuman değil ameliyat gerekli.hukuk üstündür hukukçu değil.hasılıkelam gerçek bir hukukun ülkemizde hakim kılınması dileğiyle saygılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız