Zaman gazetesi yine kendisinden bekleneni yaptı.

Sapıkların Ramazan günü İstanbul sokaklarında sergilemeye çalıştıkları hayâsızlıkların haberini, sapıkların lehinde, polisin aleyhinde bir üslûpla verdi.

Yasa dışı gösteriye izin verilmemesini “polisin aşırıya kaçan müdahalesi” olarak niteleyen gazete, konuyla ilgili haberinde “onlarca kişinin yaralandığını, gazetecilerin tartaklandığını” ileri sürdü.

Beynelmilel bir fahişenin attığı tweet de gazetenin haberinde “polisin sert müdahalesine dünyanın tepkisi” olarak yansıtıldı.

Gazetenin haberi aynen şöyle:

Polisin aşırıya kaçan müdahalelerine bir yenisi daha eklendi. İstanbul Taksim’de ‘LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne katılan göstericiler, polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Çıkan arbedede, aralarında bir gazetecinin de bulunduğu onlarca kişi yaralandı. Olayların ardından grubun yürüyüşüne izin verildi.

Taksim Meydanı’ndan başlayarak İstiklal Caddesi boyunca yapılacak yürüyüş için saat 17.00’de buluşma çağrısı yapıldı. Daha önceki senelerde izin verilen yürüyüşe katılmak için Taksim’e gelenler, olağanüstü polis önlemiyle karşılaştı. Emniyet müdürleri, önlem alan polislere toplanmalara izin verilmemesi için talimat verdi. Alınan önlemlere rağmen kalabalık bir grup, İstiklal Caddesi Mis Sokak girişinde toplandı. Taksim yönüne gitmek isteyen grubun önü TOMA ve Çevik Kuvvet polislerince kesildi. Grup dağılmayınca önce TOMA’dan tazyikli su, arkasından da biber gazı kapsülü sıkıldı. Grup kısa sürede ara sokaklara dağıldı. Müdahale sırasında bazı kişiler gözaltına alındı. Bu sırada polisler, basın mensuplarının görüntü almalarını engellemek istedi. Çıkan tartışma sonrası bazı polisler gazetecileri tartakladı. CHP Milletvekili Mahmut Tanal da müdahalenin son bulması için TOMA’nın üzerine çıktı.

Polis, saat 19.30 sularında sokak girişlerindeki önlemleri azaltarak grupların caddeye çıkmasına izin verdi. Taksim yönünü kapatan polis, eylemcilerin Tünel yönünde yürümesini engellemedi.

Polisin sert müdahalesine, dünyadan da tepki geldi. Ünlü pop yıldızı Lady Gaga, “Kutlama yapan masum, mutlu insanlara saldırmayı kesin. Bu delilik. Bu insanlık dışı” şeklinde tweet paylaştı.

ZAMAN YAZARININ RÜYASI

Gazetenin yazarlarından Lale Kemal adlı bayan ise, köşe yazısında cinsel sapıklardan birinin de vekil olacağı günlerin yakın olduğunu ve bu sebeple geleceğe umutla baktığını yazdı.

Yazarın “Yeni Türkiye ancak birlikte kurulacak” başlıklı yazısında ilgili cümleler şöyle:

Türkiyeli seçmen, “Yeni Türkiye”  tasavvurunun artarak gerçek demokrasi inşasından geçtiğinin ipuçlarını vermeye başladı. Rekor düzeyde 96 kadın ile Ermeni, Süryani ve Roman vekil çıkartan seçmenin -LGBT’li bir birey de bir gün vekil olacaktır- “Artık gerçek demokrasi istiyoruz” diye haykıracağı günler çok uzak değil, umutluyum.

TÜRKİYE’NİN BİR NUMARALI SORUNU, SAPIKLIĞA KARŞI OLAN ERDOĞAN!

ABD yönetiminin Türkiye aleyhindeki raporunu da bayram sevinci içinde “ABD’den sert özgürlük raporu: Türkiye’deki 1 numaralı sorun Erdoğan!” başlığıyla veren Zaman gazetesi, raporun cinsel sapıklıklarla ilgili kısmını şu şekilde yansıttı:

Hükümet, savunmasız toplulukları toplumsal suiistimallere, ayrımcılığa, şiddete karşı etkin biçimde korumadı. Kürtler, özellikle toplanma özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar, insan hakları problemleriyle yüz yüze kalmaya devam ettiler. Romanlar, kadınlar, çocuklar, LGBT (lezbiyen, gay, biseksüel ve transeksüel) bireyler, ayrımcılık ve suiistimallere uğradılar.

***

Gazetenin sözü geçen yazılarının bağlantıları:

http://www.zaman.com.tr/_lgbti-eylemine-polis-mudahalesi_2302694.html

http://www.zaman.com.tr/yazarlar//yeni-turkiye-ancak-birlikte-kurulacak_2299178.html

http://www.zaman.com.tr/_abdden-sert-ozgurluk-raporu-turkiyedeki-1-numarali-sorun-erdogan_2302120.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız