Paralel örgüt, elinde kalan bir avuç insanı nasıl uyutuyor?

Elcevap: Dozu ve sayısı mütemadiyen artan sürekli yalanlarla.

Geçtiğimiz günlerde Cemaatin gazetesinde yayınlanan bir “kreş baskını” haberi, bu konuyu açıklamak için başka bir şeye ihtiyaç bırakmıyor.

Ereğli’de paralel örgütle ilişkisi sebebiyle bir kreşte mahkeme kararıyla yapılan bir arama, seviyesiz bir üslûp kullanan Cemaatin yayın organında, “Eğitim kurumlarına polis baskınları rezil bir boyut kazandı” şeklinde bir ifade ile yer aldı.

Gazete, saldırılarını sadece üslûp seviyesinde bırakmadı, bir de yalanlarla ve mizansenlerle süsledi.

Gazete, “rezil” haberinde, yaz tatilinde olan okulun “olmayan öğrencilerini” ağlattı, personeli veli olarak takdim etti ve pespaye ifadelerle devletin güvenlik güçlerini suçladı.

Haberin birinci paragrafına, Cemaatin gazetesi işte bu kadar yalanı birden sığdırmayı başardı:

“Eğitim kurumlarına polis baskınları rezil bir boyut kazandı. Zonguldak’ta 8 okul ve dershaneye baskın düzenleyen terörle mücadele ekipleri, Ereğli’de 3-5 yaşındaki çocukların gittiği kreşi de hedef aldı. Silâhlı polislerden korkan minikler gözyaşına boğulurken aydınlardan pedagoglara kadar her kesimden tepki yağdı.”

Gazetenin haberi Emniyet tarafından yalanlandığı gibi, Yeni Akit gazetesinde de ayrıntılı bir şekilde ortaya döküldü.

Yeni Akit gazetesinin bu konuyla ilgili haberi aynen şöyle:

Zonguldak’ta “Paralel Devlet Yapılanması” kapsamında paralel yapıya ait dershane ve okullarına yönelik düzenlenen denetlemeler tetikçi Zaman’ı tedirgin etti. Tetikçi Zaman’ın dün manşetten “Rezalette son nokta” manşetindeki fotoğrafların veliye değil çalışan personellerine ait olduğu ortaya çıktı. Zaman’ın asparagas haberlerini Akit’e değerlendiren Emniyet yetkilileri, “Hangi kurum kontrol edilmekten, denetlenmekten rahatsızlık duyar? Saklayacak bir şeyi olan denetlenmekten rahatsızlık duyar. Denetlenmek sizin neden ağrınıza gidiyor? Paralel medya iyi niyetli değil. Son derece çirkin kara propaganda içerikli haberlere imza atıyorlar” sözleriyle tepki gösterdi.

 

Galaksi Özel Eğitim Hizmetleri yetkilisi Sinan Yılmaz, Akit’e yaptığı açıklamada Zaman’da yayınlanan elinde çocuk bulunan ve üzerinde personel giysisi bulunan şahsın kendi personellerinin olduğunu doğrulayarak, “Sabah erken saatlerde olan bir hadise o. Her sabah olduğu gibi insanlar çocuklarını getirmek için gelmişler. Kapıda öyle bir durumla karşılaşınca çocuklarını bırakamadan geri dönmüşler, o da o görüntülerden biri. Zaman’da fotoğrafı olan ve kucağında çocuğu olan şahıs evet bizim çalışanımızdır” dedi.

 

GÖRÜNTÜLER KURGU

 

Paralel medyanın tetikçisi Zaman, resmi internet sitesinde Ereğli Gonca Kreş’ine yapılan denetlemeye dair video görüntüler yayımladı. Mizansen olarak kurgulandığı net olarak görülen görüntüde 67 TV 876 plakalı paralelin kriptosu olduğu iddia edilen Abdullah Kalaycı’ya ait araç görülüyor. Sözde bir veli ağlayan çocuğunu bu araca bindirerek götürüyor.

 

‘VELİ’ DEDİKLERİ PARALELİN SPONSORU

 

Paralel medyanın veli olarak iddia ederek görüşlerine yer verdiği Abdurrahman Şentürk’ün gerçekte Gonca Kreş’e giden öğrenci velisi olmadığı bildirildi. Şentürk’ün paralel yapının Ereğli sponsorlarından mobilya bayisi olduğu öğrenildi.

 

Zonguldak merkez ve Ereğli ilçesinde paralel yapıya ait olduğu söylenilen özel okul ve dershanelere yönelik mahkeme kararıyla denetlenme yapılmasına yönelik Zaman’ın iftira içerikli haberlerini görenler, “Birileri artık paralel medyanın bu yalanlarına dur desin. Paralel medyaya derhal devlet el koymalı. İftiraları mide bulandırıyor” dedi.

 

YALANDA SINIR TANIMIYORLAR!

 

Zaman’ın gerçek dışı fotoğraf ve görsellerle sunduğu algı operasyonunu Akit ortaya çıkardı. Zaman’da “öğrenci velisi” şeklinde yer verilen fotoğraf personele ait. Ve, “öğrenciler korkudan ağladı” şeklinde yazılan ifade de tamamen yalan çıktı. Çünkü okullar yaz tatilinde. Veli diye gösterilenler de paralel personelin arama sırasında telefon ederek çağırdıkları akrabaları.

Yeni Akit gazetesinin konuyla ilgili haberi: http://www.yeniakit.com.tr/haber/yuh-artik-86023.html

Cemaat gazetesinin yalan haberiyle ilgili olarak Polis tarafından da şu açıklama yapıldı:

Emniyet Genel Müdürlüğümüze yapılan Paralel Devlet Yapılanması ile ilgili bir ihbar ve devamında yapılan çalışmalar neticesinde Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığının talimat yazısı ile bir tahkikat yürütülmüştür.

 

Söz konusu yapı ile ilgili, ilimiz ve ilçelerimizdeki faaliyetleri çerçevesinde tespit edilen adreslerde, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca ilgili Sulh Ceza Mahkemelerinden alınan usulüne uygun arama kararları uyarınca, yapıya bağlı üç ayrı şirket çatısı altında faaliyet yürüten eğitim kurumlarında arama ve elkoyma işlemi 07.08.2015 günü saat 09.00 sıralarında eş zamanlı olarak yerine getirilmiştir.

 

Arama esnasında anılan kurumlara ait binalarda öğrenci ya da velisi bulunmamakta, sezon itibarıyla eğitim faaliyeti yürütülmemektedir.

 

Gerek adli arama sırasında gerekse sonrasında, bir kısım medya organlarında bazı maksadını aşan haber ve videolar yayınlandığı görülmüştür.

 

Kurumumuzu yıpratarak adli soruşturmayı etki altına almaya yönelik olduğunu değerlendirdiğimiz bu yayınlar içerik itibarıyla sonradan kurgulanmış olup, halkımızın zihninde farklı algılar oluşturmaya yönelik böylesi asılsız haberlere itibar edilmemesi,

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

zaman-yuva

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınız